H.S. Football Playoffs: Pairings, Scores and Highlights

The Eagles are taking on a Brownsville Veterans Memorial team that shares both its school name and overall record at 10-1.

CORPUS CHRISTI (KIII SPORTS) - Here are the football pairings, scores and highlights for the high school football playoffs:

AREA ROUND:
CLASS 5A:
DIVISION I:
Veterans Memorial vs. Brownsville Veterans Memorial - Fri. 6 PM @ Buc Stadium (PREVIEW)

Mission Veterans Memorial at Flour Bluff - Fri. 7:30 PM

DIVISION II:
#4 Calallen vs. Mercedes - Fri. 2 PM @ Javelina Stadium

Mission Sharyland at Alice - Fri. 4 PM (PREVIEW)

CLASS 4A:
DIVISION I:
Kingsville King vs. #4 Waco La Vega - Fri. 2 PM @ S.A. Heroes Stadium

Rockport-Fulton vs. Liberty Hill - Fri. 2 PM @ Seguin Matador Stadium 

DIVISION II:
Sinton vs. Wimberley - Fri. 7 PM @ Floresville Tiger Stadium

CLASS 3A:
DIVISION I:
George West vs. Yoakum - Fri. 7:30 PM @ Converse Rutledge Stadium

Mathis vs. Van Vleck - Fri. 7:30 PM @ Port Lavaca Sandcrab Stadium

DIVISION II:
Odem vs. Lexington - Fri. 7 PM @ El Campo Ricebird Stadium

Skidmore-Tynan vs. Tidehaven - Fri. 2 PM @ Port Lavaca Sandcrab Stadium

London vs. East Bernard - Fri. 7 PM @ Victoria Memorial Stadium

CLASS 2A:
DIVISION I:
#5 Refugio vs. Thorndale - Fri. 2 PM - Converse Rutledge Stadium

DIVISON II:
Woodsboro vs. Milano - Fri. 7 PM @ Marion


BI-DISTRICT ROUND:
CLASS 5A:
DIVISION I:
Veterans Memorial 35, Eagles Pass Winn 0 (HIGHLIGHTS)
*Eagles advance to face Brownsville Veterans Memorial/Laredo Nixon in the area round

Flour Bluff 28, San Antonio Southside 2 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to face Mission Veterans Memorial in the area round


DIVISION II:
#4 Calallen 56, Uvalde 21 (HIGHLIGHTS)
*'Cats advance to face Mercedes in the area round

Floresville 25, Alice 44 (HIGHLIGHTS)

*Coyotes advance to face Mission Sharyland in the area round

CLASS 4A:
DIVISION I:

Kingsville 28, La Vernia 6
*Brahmas advance to face Waco La Vega in the area round

Rockport-Fulton 19, La Feria 14 (HIGHLIGHTS)
*Pirates advance to face Liberty Hill in the area round


DIVISION II:
Sinton 49, Raymondville 28 (HIGHLIGHTS)
*Pirates advance to face Wimberley/Carrizo Springs in the area round

Aransas Pass 13, Rio Hondo 42

Orange Grove 0, Sweeny 49

West Oso 10, #5 Cuero 67 (HIGHLIGHTS)


CLASS 3A:
DIVISION I:
George West 41, Bishop 0 (HIGHLIGHTS)
*Longhorns advance to face Yoakum in the area round


San Diego 17, Mathis 20
*Pirates advance to face Van Vleck in the area round


DIVISION II:
Hebbronville 27, Dilley 28 (HIGHLIGHTS)

Odem 28, Stockdale 6
*Owls advance to face Lexington in the area round

London 34, Poth 26
*Pirates advance to face East Bernard in the area round

Skidmore-Tynan 34, Natalia 31
*Bobcats advance to face Tidehaven in the area round

CLASS 2A:
DIVISION I:

#5 Refugio 57, Ben Bolt-Palito Blanco 0 (HIGHLIGHTS)
*Bobcats advance to face Thorndale in the area round

Three Rivers 19, Weimar 32


DIVISION II:
Riviera Kaufer 23, Louise 26

Runge 6, Woodsboro 39 (HIGHLIGHTS)
*Eagles advance to face D'Hanis/Milano in the area round

Agua Dulce 14, Falls City 65

TAPPS:
St. John Paul II 3, Austin Hyde Park 32

© 2017 KIII-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
TRENDING VIDEOS