HS BASEBALL PLAYOFFS: Schedule, Scores, and Highlights

CORPUS CHRISTI (KIII SPORTS) - Here are the schedules, scores, and highlights for the Coastal Bend High School Baseball Playoffs. If your team is missing or needs a correction, e-mail sports@kiiitv.com, message us on Facebook on 3SportsBlitz, or tweet us @Kiii3Sports. 
 

STATE SEMIFINALS
CLASS 5A
#1 Moody vs. #3 Grapevine
One-Game Playoff: Thurs. 7pm @ Dell Diamond, Round Rock
Winner faces #2 Frisco Wakeland/#10 Port Neches-Grove in State Championship

CLASS 4A
#7 Sinton vs. #3 Waco Robinson
One-Game Playoff: Weds. 1pm @ Disch-Falk Field, University of Texas
Winner faces #1 Abilene Wylie/#4 Pleasant Grove in State Championship

 

REGION FINALS

CLASS 5A
#1 Moody eliminates #8 Ray 2-0
Game 1: Moody 7, Ray 3 (HIGHLIGHTS)

Game 2: Moody 3, Ray 2 (HIGHLIGHTS)
Trojans advance to State Semifinals

 

CLASS 4A
#7 Sinton eliminates Robstown 2-1

Game 1: Sinton 0, Robstown 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Sinton 8, Robstown 2 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Sinton 10, Robstown 5 (HIGHLIGHTS)
Pirates advance to State Semifinals

 

REGION SEMIFINALS
CLASS 5A
#1 Moody eliminates #7 Kerrville Tivy 2-1
Game 1: Moody 0, Kerrville Tivy 2 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Moody 3, Kerrville Tivy 2 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Moody 8, Kerrville Tivy 2 (HIGHLIGHTS)
Trojans face #8 Ray in Region Final 

#8 Ray sweeps Dripping Springs 2-0
Game 1: Dripping Springs 5, Ray 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Ray 2, Dripping Springs 0 (HIGHLIGHTS)
Texans face #1 Moody in Region Final

CLASS 4A
#7 Sinton sweeps #10 Boerne 2-0
Game 1: Boerne 5, Sinton 9
Game 2: Sinton 4, Boerne 0 (HIGHLIGHTS)
Pirates face Robstown in Region Final

Robstown eliminates #8 Sealy 2-1
Game 1: Sealy 4, Robstown 5 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Sealy 8, Robstown 2
Game 3: Robstown 5, Sealy 3
'Pickers face #7 Sinton in Region Final

CLASS 3A
#9 Lago Vista sweeps #5 Bishop 2-0
Game 1: Bishop 1, Lago Vista 2 (HIGHLIGHTS)

Game 2: Lago Vista 12, Bishop 2 - 6 innings (HIGHLIGHTS)


#6 Georgetown Gateway eliminates Falfurrias
Georgetown Gateway 4, Falfurrias 3 (F/9 - HIGHLIGHTS)

CLASS 2A
#1 Refugio eliminated by #8 Thorndale 2-1
Game 1: Thorndale 1, Refugio 5
Game 2: Thorndale 4, Refugio 3
Game 3: Thorndale 9, Refugio 3

REGION QUARTERFINALS
CLASS 5A
#1 Moody sweeps King 2-0
Game 1: Moody 9, King 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: King 3, Moody 4 (HIGHLIGHTS)
Trojans will face the Kerrville Tivy winner in Region Semifinals

Ray eliminates tied 2-1
Game 1: Ray 2, Calallen 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Calallen 1, Ray 6 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Ray 3, Calallen 0 (HIGHLIGHTS)
Texans face Dripping Springs in Region Semifinals

CLASS 4A
#8 Sinton eliminates Zapata 2-1

Game 1: Sinton 4, Zapata 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Zapata 2, Sinton 1 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Sinton 3, Zapata 0 (HIGHLIGHTS)
Pirates face Boerne in Region Semifinals

Robstown eliminates Hidalgo 2-1
Game 1: Robstown 6, Hidalgo 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Hidalgo 7, Robstown 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Robstown 8, Hidalgo 1 (HIGHLIGHTS)
Pickers face #9 Sealy in Region Semifinals

CLASS 3A
#9 Bishop sweeps Santa Gertrudis Academy 2-0

Game 1: Bishop 13, SGA 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #9 Bishop 12, SGA 1 (HIGHLIGHTS)
Badgers face Lago Vista in Region Semifinals

Falfurrias sweeps Goliad 2-0
Game 1: Fal 7, Goliad 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Goliad 4, Fal 5 (9 INNINGS - HIGHLIGHTS)
Jerseys face Georgetown Gateway Prep in Region Semifinals

CLASS 2A
#1 Refugio sweeps Mason 2-0
Game 1: Refugio 9, Mason 2
Game 2: Mason 2, Refugio 6
Bobcats will face Thorndale in Region Semifinals

AREA ROUND
CLASS 5A
#1 Moody sweeps Valley View 2-0

Game 1: #1 Moody 6, Valley View 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #1 Moody 10, Valley View 0 - 5 innings (HIGHLIGHTS)

Trojans sweep, will face King in Region Quarterfinals

#10 Calallen eliminates Mission Veterans Memorial 2-1
Game 1: #10 Calallen 9, Mission Veterans Memorial 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Mission Veterans Memorial 8, #10 Calallen 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Calallen 6, Mission Veterans Memorial 3 

Wildcats face Ray in Region Quarterfinals

Ray sweeps Edcouch-Elsa 2-0
Game 1: Ray 2, Edcouch-Elsa 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Ray 5, Edcouch-Elsa 0

Texans face Calallen in Region Quarterfinals

King eliminates Rio Grande City 2-1
Game 1: Rio Grande City 2, King 0 (HIGHLIGHTS)
Game 2: King 15, Rio Grande City 2 - 5 innings
Game 3: King 3, Rio Grande City 0

Mustangs face #1 Moody in Region Quarterfinals

CLASS 4A
#8 Sinton sweeps Pleasanton 2-0

Game 1: #8 Sinton 15, Pleasanton 0 (5 innings)
Game 2: #8 Sinton 3, Pleasanton 1 

Pirates advance to face Zapata in Region Quarterfinals

Robstown eliminates with Cuero 2-1
Game 1: Robstown 5, Cuero 1
Game 2: Cuero 9, Robstown 4 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Robstown 7, Cuero 6 - 9 innings

Pickers face Hidalgo in Region Quarterfinals

Beeville swept by Zapata 2-0
Game 1: Zapata 13, Beeville 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Game 2: Zapata 4, Beeville 3


CLASS 3A
One Game Playoff: 
Bishop 5, San Diego 0 (HIGHLIGHTS)

Badgers to face SGA in Area Round

Santa Gertrudis Academy eliminates George West 2-1
Game 1: George West 8, Santa Gertrudis Academy 1 
Game 2: Santa Gertrudis Academy 1, George West 0
Game 3: Santa Gertrudis Academy 8, George West 2

Lions face Bishop in Region Quarterfinals

Falfurrias sweeps Mathis 2-0
Game 1: Falfurrias 11, Mathis 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Game 2: Falfurrias 6, Mathis 3 (HIGHLIGHTS)
Jerseys face Goliad in Region Quarterfinals

Banquete swept by Goliad 2-0
Game 1: Goliad 3, Banquete 2 - 8 innings
Game 2: Goliad 11, Banquete 5

 

CLASS 2A
#1 Refugio sweeps Harper 2-0

Game 1: #1 Refugio 10, Harper 0
Game 2: #1 Refugio 11, Harper 1 
Bobcats face Mason in Region Quarterfinals


#9 Riviera eliminated by Mason 2-1
Game 1: #9 Riviera 11, Mason 4
Game 2: Mason 2, #9 Riviera 0
Game 3: Mason 11, #9 Riviera 2


Benavides trails Center Point 1-0
Game 1: Center Point 4, Benavides 3
Game 2: Sat. 11:30am @ Pearsall
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)



BI-DISTRICT PLAYOFFS:

CLASS 5A
#1 Moody sweeps Eagle Pass Winn 2-0
Game 1: #1 Moody 6, Eagle Pass Winn 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #1 Moody 8, Eagle Pass Winn 7
Trojans face Valley View in Area Round

#10 Calallen sweeps Uvalde 2-0
Game 1: #10 Calallen 5, Uvalde 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #10 Calallen 7, Uvalde 0 
Wildcats face Mission Veterans Memorial in Area Round

Ray eliminates Floresville 2-1
Game 1: Ray 9, Floresville 1
Game 2: Floresville 5, Ray 2 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Ray 9, Floresville 8
Texans face Edcouch-Elsa in Area Round

King sweeps SA Harlandale 2-0
Game 1: King 9, SA Harlandale 0
Game 2: King 12, SA Harlandale 1 (HIGHLIGHTS)
Mustangs face Rio Grande City winner in Area Round

CLASS 4A
#8 Sinton sweeps Port Isabel 2-0
Game 1: #8 Sinton 10, Port Isabel 0
Game 2: #8 Sinton 4, Port Isabel 2 (HIGHLIGHTS)
Pirates face Pleasanton in Area Round

Robstown eliminates RGC La Grulla
One Game Playoff: Robstown 4, RGC La Grulla 2 
Winner faces Cuero  in Area Round

Orange Grove swept by Zapata 2-0
Game 1: Zapata 6, Orange Grove 4 
Game 2: Zapata 5, Beeville 0 


Beeville sweeps Pearsall 2-0
Game 1: Beeville 8, Pearsall 5
Game 2: Beeville 10, Pearsall 3 
Trojans face Zapata in Area Round

Rockport-Fulton swept by Hidalgo 2-0
Game 1: Hidalgo 11 ,Rockport-Fulton 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Hidalgo 2, Rockport-Fulton 0 

CLASS 3A
Bishop vs. Edinburg IDEA Quest
One-Game Playoff: Bishop 9, Edinburg IDEA Quest 0 
Badgers face San Diego in Area Round


San Diego eliminates Odem 2-1
Game 1: Odem 12, San Diego 9 (HIGHLIGHTS)
Game 2: San Diego 14, Odem 7
Game 3: San Diego 14, Odem 13
Vaqueros face Bishop in Area Round

Falfurrias sweeps Monte Alto 2-0
Game 1: Falfurrias 15, Monte Alto 0
Game 2: Falfurrias 17, Monte Alto 0
Jerseys face Mathis in Area Round


Mathis eliminates Hebbronville 2-1
Game 1: Mathis 8, Hebbronville 3
Game 2: Hebbronville 10, Mathis 9
Game 3: Mathis 9, Hebbronville 8
Pirates face Falfurrias in Area Round


Banquete sweeps Santa Rosa 2-0
Game 1: Banquete 7, Santa Rosa 3
Game 2: Banquete 3, Santa Rosa 1
Bulldogs face Goliad in Area Round


Santa Gertrudis Academy eliminates Lyford
One-Game Playoff: Santa Gertrudis Academy 12, Lyford 0 (6 innings)
Lions face George West in Area Round

George West sweeps Taft 2-0
Game 1: George West 3, Taft 2
Game 2: George West 9, Taft 1
Longhorns face Santa Gertrudis Academy in Area Round

CLASS 2A

#1 Refugio eliminates vs. La Villa
One Game Playoff: #1 Refugio 23, La Villa 0 
Bobcats face Harper in Area Round

#9 Riviera eliminates Pettus 2-1
Game 1: #9 Riviera 10, Pettus 2
Game 2: Pettus 6, #9 Riviera 5
Game 3: #9 Riviera 15, Pettus 3 (5 innings)
Seahawks face Mason in Area Round

Benavides eliminates Woodsboro
One Game Playoff: Benavides 3, Woodsboro 2
Winner faces Center Point in Area Round

Freer eliminated by Kenedy
One Game Playoff: Kenedy 23, Freer 4

TAPPS 5A DIVISION II:

One Game Playoff: Houston Emery-Weiner 10, Incarnate Word Academy 0 (HIGHLIGHTS)

One Game Playoff: SA Christian 8, John Paul II 6 (HIGHLIGHTS)


30-5A Inter-Zone Playoffs

District Championship:
#2 Moody beats Calallen 2-1
Game 1: Calallen 8, #2 Moody 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #2 Moody 8, Calallen 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: #2 Moody 6, Calallen 5 - 8 innings (HIGHLIGHTS)
Trojans clinch #1 seed from District 30-5A, Wildcats take #2 seed


Ray eliminates Carroll 2-0
Game 1: Ray 8, Carroll 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Ray 11, Carroll 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Texans advance to bi-district round

King eliminates Alice 2-0
Game 1: King 3, Alice 2
Game 2: King 15, Alice 0 - 5 innings (HIGHLIGHTS)

Mustangs advance to bi-district round 3SportsBlitz, or tweet us @Kiii3Sports. 
 

REGION SEMIFINALS
CLASS 5A
#7 Kerrville Tivy leads #1 Moody 1-0
Game 1: Moody 0, Kerrville Tivy 2 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Sat. 2pm @ Cabaniss
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces #8 Ray/Dripping Springs in Region Final

#8 Ray leads Dripping Springs 1-0
Game 1: Dripping Springs 5, Ray 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Sat. 5pm @ Jourdanton
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces #1 Moody/#7 Kerrville Tivy in Region Final

CLASS 4A
#7 Sinton leads #10 Boerne 1-0
Game 1: Boerne 5, Sinton 9
Game 2: Sat. 12pm @ Jourdanton
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces Robstown/#8 Sealy in Region Final

Robstown leads #8 Sealy 1-0
Game 1: Sealy 4, Robstown 5 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Sat. 4pm @ Victoria Riverside
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces #7 Sinton vs. #10 Boerne in Region Final

CLASS 3A
#9 Lago Vista leads #5 Bishop 1-0
Game 1: Bishop 1, Lago Vista 2 (HIGHLIGHTS)

Game 2: Sat. 2pm @ Texas Lutheran University

Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces Falfurrias/#6 Georgetown Gateway in Region Final

#6 Georgetown Gateway eliminates Falfurrias
Georgetown Gateway 4, Falfurrias 3 (F/9 - HIGHLIGHTS)

CLASS 2A
#1 Refugio leads #8 Thorndale 1-0
Game 1: Thorndale 1, Refugio 5
Game 2: Sat. 2pm @ Weimar
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)
Winner faces Center Point/Big Sandy in Region Final

 

REGION QUARTERFINALS
CLASS 5A
#1 Moody sweeps King 2-0
Game 1: Moody 9, King 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: King 3, Moody 4 (HIGHLIGHTS)
Trojans will face the Kerrville Tivy winner in Region Semifinals

Ray eliminates tied 2-1
Game 1: Ray 2, Calallen 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Calallen 1, Ray 6 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Ray 3, Calallen 0 (HIGHLIGHTS)
Texans face Dripping Springs in Region Semifinals

CLASS 4A
#8 Sinton eliminates Zapata 2-1

Game 1: Sinton 4, Zapata 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Zapata 2, Sinton 1 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Sinton 3, Zapata 0 (HIGHLIGHTS)
Pirates face Boerne in Region Semifinals

Robstown eliminates Hidalgo 2-1
Game 1: Robstown 6, Hidalgo 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Hidalgo 7, Robstown 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Robstown 8, Hidalgo 1 (HIGHLIGHTS)
Pickers face #9 Sealy in Region Semifinals

CLASS 3A
#9 Bishop sweeps Santa Gertrudis Academy 2-0

Game 1: Bishop 13, SGA 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #9 Bishop 12, SGA 1 (HIGHLIGHTS)
Badgers face Lago Vista in Region Semifinals

Falfurrias sweeps Goliad 2-0
Game 1: Fal 7, Goliad 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Goliad 4, Fal 5 (9 INNINGS - HIGHLIGHTS)
Jerseys face Georgetown Gateway Prep in Region Semifinals

CLASS 2A
#1 Refugio sweeps Mason 2-0
Game 1: Refugio 9, Mason 2
Game 2: Mason 2, Refugio 6
Bobcats will face Thorndale in Region Semifinals

AREA ROUND
CLASS 5A
#1 Moody sweeps Valley View 2-0

Game 1: #1 Moody 6, Valley View 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #1 Moody 10, Valley View 0 - 5 innings (HIGHLIGHTS)

Trojans sweep, will face King in Region Quarterfinals

#10 Calallen eliminates Mission Veterans Memorial 2-1
Game 1: #10 Calallen 9, Mission Veterans Memorial 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Mission Veterans Memorial 8, #10 Calallen 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Calallen 6, Mission Veterans Memorial 3 

Wildcats face Ray in Region Quarterfinals

Ray sweeps Edcouch-Elsa 2-0
Game 1: Ray 2, Edcouch-Elsa 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Ray 5, Edcouch-Elsa 0

Texans face Calallen in Region Quarterfinals

King eliminates Rio Grande City 2-1
Game 1: Rio Grande City 2, King 0 (HIGHLIGHTS)
Game 2: King 15, Rio Grande City 2 - 5 innings
Game 3: King 3, Rio Grande City 0

Mustangs face #1 Moody in Region Quarterfinals

CLASS 4A
#8 Sinton sweeps Pleasanton 2-0

Game 1: #8 Sinton 15, Pleasanton 0 (5 innings)
Game 2: #8 Sinton 3, Pleasanton 1 

Pirates advance to face Zapata in Region Quarterfinals

Robstown eliminates with Cuero 2-1
Game 1: Robstown 5, Cuero 1
Game 2: Cuero 9, Robstown 4 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Robstown 7, Cuero 6 - 9 innings

Pickers face Hidalgo in Region Quarterfinals

Beeville swept by Zapata 2-0
Game 1: Zapata 13, Beeville 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Game 2: Zapata 4, Beeville 3


CLASS 3A
One Game Playoff:
Bishop 5, San Diego 0 (HIGHLIGHTS)

Badgers to face SGA in Area Round

Santa Gertrudis Academy eliminates George West 2-1
Game 1: George West 8, Santa Gertrudis Academy 1 
Game 2: Santa Gertrudis Academy 1, George West 0
Game 3: Santa Gertrudis Academy 8, George West 2

Lions face Bishop in Region Quarterfinals

Falfurrias sweeps Mathis 2-0
Game 1: Falfurrias 11, Mathis 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Game 2: Falfurrias 6, Mathis 3 (HIGHLIGHTS)
Jerseys face Goliad in Region Quarterfinals

Banquete swept by Goliad 2-0
Game 1: Goliad 3, Banquete 2 - 8 innings
Game 2: Goliad 11, Banquete 5

 

CLASS 2A
#1 Refugio sweeps Harper 2-0

Game 1: #1 Refugio 10, Harper 0
Game 2: #1 Refugio 11, Harper 1 
Bobcats face Mason in Region Quarterfinals


#9 Riviera eliminated by Mason 2-1
Game 1: #9 Riviera 11, Mason 4
Game 2: Mason 2, #9 Riviera 0
Game 3: Mason 11, #9 Riviera 2


Benavides trails Center Point 1-0
Game 1: Center Point 4, Benavides 3
Game 2: Sat. 11:30am @ Pearsall
Game 3: 30 min. after Game 2 (if necessary)



BI-DISTRICT PLAYOFFS:

CLASS 5A
#1 Moody sweeps Eagle Pass Winn 2-0
Game 1: #1 Moody 6, Eagle Pass Winn 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #1 Moody 8, Eagle Pass Winn 7
Trojans face Valley View in Area Round

#10 Calallen sweeps Uvalde 2-0
Game 1: #10 Calallen 5, Uvalde 4 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #10 Calallen 7, Uvalde 0 
Wildcats face Mission Veterans Memorial in Area Round

Ray eliminates Floresville 2-1
Game 1: Ray 9, Floresville 1
Game 2: Floresville 5, Ray 2 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Ray 9, Floresville 8
Texans face Edcouch-Elsa in Area Round

King sweeps SA Harlandale 2-0
Game 1: King 9, SA Harlandale 0
Game 2: King 12, SA Harlandale 1 (HIGHLIGHTS)
Mustangs face Rio Grande City winner in Area Round

CLASS 4A
#8 Sinton sweeps Port Isabel 2-0
Game 1: #8 Sinton 10, Port Isabel 0
Game 2: #8 Sinton 4, Port Isabel 2 (HIGHLIGHTS)
Pirates face Pleasanton in Area Round

Robstown eliminates RGC La Grulla
One Game Playoff: Robstown 4, RGC La Grulla 2 
Winner faces Cuero  in Area Round

Orange Grove swept by Zapata 2-0
Game 1: Zapata 6, Orange Grove 4 
Game 2: Zapata 5, Beeville 0 


Beeville sweeps Pearsall 2-0
Game 1: Beeville 8, Pearsall 5
Game 2: Beeville 10, Pearsall 3 
Trojans face Zapata in Area Round

Rockport-Fulton swept by Hidalgo 2-0
Game 1: Hidalgo 11 ,Rockport-Fulton 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Hidalgo 2, Rockport-Fulton 0 

CLASS 3A
Bishop vs. Edinburg IDEA Quest
One-Game Playoff: Bishop 9, Edinburg IDEA Quest 0 
Badgers face San Diego in Area Round


San Diego eliminates Odem 2-1
Game 1: Odem 12, San Diego 9 (HIGHLIGHTS)
Game 2: San Diego 14, Odem 7
Game 3: San Diego 14, Odem 13
Vaqueros face Bishop in Area Round

Falfurrias sweeps Monte Alto 2-0
Game 1: Falfurrias 15, Monte Alto 0
Game 2: Falfurrias 17, Monte Alto 0
Jerseys face Mathis in Area Round


Mathis eliminates Hebbronville 2-1
Game 1: Mathis 8, Hebbronville 3
Game 2: Hebbronville 10, Mathis 9
Game 3: Mathis 9, Hebbronville 8
Pirates face Falfurrias in Area Round


Banquete sweeps Santa Rosa 2-0
Game 1: Banquete 7, Santa Rosa 3
Game 2: Banquete 3, Santa Rosa 1
Bulldogs face Goliad in Area Round


Santa Gertrudis Academy eliminates Lyford
One-Game Playoff: Santa Gertrudis Academy 12, Lyford 0 (6 innings)
Lions face George West in Area Round

George West sweeps Taft 2-0
Game 1: George West 3, Taft 2
Game 2: George West 9, Taft 1
Longhorns face Santa Gertrudis Academy in Area Round

CLASS 2A

#1 Refugio eliminates vs. La Villa
One Game Playoff: #1 Refugio 23, La Villa 0 
Bobcats face Harper in Area Round

#9 Riviera eliminates Pettus 2-1
Game 1: #9 Riviera 10, Pettus 2
Game 2: Pettus 6, #9 Riviera 5
Game 3: #9 Riviera 15, Pettus 3 (5 innings)
Seahawks face Mason in Area Round

Benavides eliminates Woodsboro
One Game Playoff: Benavides 3, Woodsboro 2
Winner faces Center Point in Area Round

Freer eliminated by Kenedy
One Game Playoff: Kenedy 23, Freer 4

TAPPS 5A DIVISION II:

One Game Playoff: Houston Emery-Weiner 10, Incarnate Word Academy 0 (HIGHLIGHTS)

One Game Playoff: SA Christian 8, John Paul II 6 (HIGHLIGHTS)


30-5A Inter-Zone Playoffs

District Championship:
#2 Moody beats Calallen 2-1
Game 1: Calallen 8, #2 Moody 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #2 Moody 8, Calallen 3 (HIGHLIGHTS)
Game 3: #2 Moody 6, Calallen 5 - 8 innings (HIGHLIGHTS)
Trojans clinch #1 seed from District 30-5A, Wildcats take #2 seed


Ray eliminates Carroll 2-0
Game 1: Ray 8, Carroll 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Ray 11, Carroll 1 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Texans advance to bi-district round

King eliminates Alice 2-0
Game 1: King 3, Alice 2
Game 2: King 15, Alice 0 - 5 innings (HIGHLIGHTS)
Mustangs advance to bi-district round 

 

© 2017 KIII-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
TRENDING VIDEOS