H.S. Girls Basketball Playoffs - Schedule & Highlights

Aransas Pass girl's basketball advances in the playoffs with a 47-46 overtime win over Beeville.

CORPUS CHRISTI (KIII SPORTS) - Here are the highlights, scores and schedules for the high school girls basketball playoffs:
REGION SEMIFINALS
CLASS 5A
#16 Flour Bluff vs. Marble Falls - Fri. 8 PM @ S.A. Northside Sports Gym

#17 Veterans Memorial vs. #23 Kerrville Tivy - Fri. 6 PM @ S.A. Northside Sports Gym

CLASS 4A
#25 West Oso vs. #7 S.A. Veterans Memorial - Fri. 6 PM @ Texas A&M-Kingsville

Aransas Pass vs. Wharton - Fri. 8 PM @ Texas A&M-Kingsville

CLASS 3A
#14 Odem vs. Lago Vista - Fri. 8 PM @ Seguin H.S.

George West vs. Vanderbilt Industrial - Fri. 6 PM @ Seguin H.S.


CLASS 2A
Freer vs. #15 San Saba - Fri. 6 PM @ New Braunfels Canyon H.S.

REGION QUARTERFINALS

CLASS 5A
#16 Flour Bluff 58, Tuloso-Midway 33 (HIGHLIGHTS)
*The Lady Hornets advance to the Region Tournament to face Marble Falls

#17 Veterans Memorial 65, Laredo Nixon 51
*Lady Eagles advance to the Region Tournament to face Kerrville Tivy

CLASS 4A
#25 West Oso 58, Hidalgo 54
*The Lady Bears advance to the Region Tournament to face SA Veterans Memorial

Aransas Pass 47, Beeville Jones 46(HIGHLIGHTS)
*The Lady Panthers advance to the Region Semifinals to face Wharton/Columbus

CLASS 3A
#14 Odem 44, #25 San Diego 40
*The Lady Owls advance to the Regional Semis to face Lago Vista

George West 51, Skidmore-Tynan 48
*The Lady Longhorns advance to the Regional Semis to face Industrial

CLASS 2A
Port Aransas 20, Freer 40
*The Lady Buckaroos are on to the Regional Semis to face San Saba

Woodsboro 14, Falls City 61


AREA ROUND
CLASS 5A
#16 Flour Bluff 58, Mission Veterans Memorial 25 (HIGHLIGHTS)
*Lady Hornets advance to the region quarters to face Tuloso-Midway

Ray 47, Laredo Nixon 48

#17 Veterans Memorial 73, Brownsville Veterans Memorial 36 (HIGHLIGHTS)
*Lady Eagles advance to the region quarters to face Laredo Nixon

Tuloso-Midway 47, Rio Grande City 33
*Cherokees advance to the region quarters to face #16 Flour Bluff

CLASS 4A
#25 West Oso 46, Cuero 36
*Lady Bears advance to the region quarters to face Hidalgo

Orange Grove 44, Beeville Jones 52 (HIGHLIGHTS)
*Lady Trojans advance to the region quarters to face Aransas Pass

Aransas Pass 36, Pleasanton 31
*Lady Panthers advance to the region quarters to face Beeville Jones

CLASS 3A
#14 Odem 64, Santa Rosa 26
*Lady Owls advance to the region quarters to face #25 San Diego

#25 San Diego 47, Bishop 34
*Lady Vaqueros advance to the region quarters to face #14 Odem

George West 54, Santa Gertrudis Academy 35 (HIGHLIGHTS)
*Lady Longhorns advance to the region quarters to face Skidmore-Tynan

Skidmore-Tynan 48, Lyford 27
*Lady Bobcats advance to the region quarters to face George West

CLASS 2A
Woodsboro 59, Agua Dulce 45 (HIGHLIGHTS)
*Lady Eagles advance to the region quarters face Falls City

Freer 49, Refugio 30 (HIGHLIGHTS)
*Lady Buckaroos advance to the region quarters face Port Aransas

Port Aransas 41
, Santa Maria 40
*Lady Marlins advance to the region quarters face Freer

Three Rivers 29, Falls City 65


BI-DISTRICT ROUND
CLASS 5A 
#16 Flour Bluff 55, Eagle Pass Winn 20
*Lady Hornets advance to the area round to face Mission Veterans Memorial

Ray 47, S.A. McCollum 39
*Lady Texans advance to the area round to face Laredo Nixon

#17 Veterans Memorial 60, S.A. Harlandale 51
*Lady Eagles advance to the area round to face Brownsville Vets

Tuloso-Midway 40, S.A. Southside 35
*Cherokees advance to the area round to face Rio Grande City

CLASS 4A
#25 West Oso 64, La Grulla 28 (HIGHLIGHTS)
*Lady Bears advance to the area round to face Cuero

Orange Grove 49, La Feria 30 (HIGHLIGHTS)
*Lady Bulldogs advance to the area round to face Beeville Jones

Beeville Jones 61, Crystal City 40
*Lady Trojans advance to the area round to face Orange Grove

Aransas Pass 61, Rio Hondo 53 (HIGHLIGHTS)
*Lady Panthers advance to the area round to face Pleasanton

Rockport-Fulton 34, Hidalgo 50

CLASS 3A
#14 Odem 82, Dilley 34
*Owls advance to the area round to face Santa Rosa

George West 49Mathis 36 (HIGHLIGHTS)
*Longhorns advance to the area round to face Santa Gertrudis

#25 San Diego 51, Taft 36
*Lady Vaqueros advance to the area round to face Bishop

Bishop 60, Brownsville IDEA Frontier 21
*Lady Badgers advance to the area round to face San Diego

London 32, Lyford 37 

Skidmore-Tynan 60, Cotulla 30
*Lady Bobcats advance to the area round to face Lyford

Banquete 53, Santa Rosa 54

Santa Gertrudis Academy 57, Edinburg 36
*Lions advance to the area round to face George West

CLASS 2A
Refugio 35, Sabinal 33
*Lady Bobats advance to the area round to face Freer

Agua Dulce 47, San Isidro 37
*Lady Longhorns advance to the area round to face Woodsboro

Woodsboro 57, La Pryor 37
*Lady Eagles advance to the area round to face Agua Dulce

Port Aransas 28, S.A. Stacey 21
*Lady Marlins advance to the area round to face Santa Maria

Ben Bolt-Palito Blanco 33, Santa Maria 62 

Freer 81, San Perlita 34
*Buckaroos advance to the area round to face Refugio

Three Rivers 61, La Villa 23
*Lady Bulldogs advance to the area round to face Falls City

© 2018 KIII-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
TRENDING VIDEOS