HS SOFTBALL PLAYOFFS: Schedule, Scores, and Highlights

The Lady Lions were 3 outs away from their first title, but gave up the lead in a 5-3 loss to Little River.

CORPUS CHRISTI (KIII SPORTS) - Here are the schedules, scores, and highlights for the Coastal Bend High School Softball Playoffs. If your team is missing or needs a correction, e-mail sports@kiiitv.com, message us on Facebook on 3SportsBlitz, or tweet us @Kiii3Sports. 

STATE CHAMPIONSHIP
CLASS 3A
#2 Santa Gertrudis Academy 3, #3 Little River Academy 5 (HIGHLIGHTS)
 

STATE SEMIFINALS
CLASS 4A
#5 Beeville 0, #2 Krum 9 (HIGHLIGHTS

 

CLASS 3A
#2 Santa Gertrudis Academy 8, #5 Brock 2 (HIGHLIGHTS)
*SGA faces #3 Little River Academy in State Championship


REGION FINALS
CLASS 4A
#5 Beeville eliminates #4 Rio Hondo 2-0
Game 1: Rio Hondo 4, Beeville 7 (F/8 - HIGHLIGHTS)
Game 2: Beeville 4, Rio Hondo 3 - 8 innings (HIGHLIGHTS)
Lady Trojans advance to State Tournament

CLASS 3A
#2 Santa Gertrudis Academy sweeps #8 Jourdanton 2-0
Game 1: Jourdanton 2, Santa Gertrudis 10 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Santa Gertrudis 11, Jourdanton 5 (HIGHLIGHTS)
*Lady Lions advance to the 3A State Semifinals



REGION SEMIFINALS

CLASS 5A
#7 Dripping Springs sweeps #3 Carroll 2-0

Game 1: Dripping Springs 7, Carroll 2
Game 2: Carroll 0, Dripping Springs 5


#10 Richmond Foster sweeps #9 
Tuloso-Midway 2-0
Game 1: Richmond Foster 1, Tuloso-Midway 0 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Richmond Foster 8, Tuloso-Midway 2 (HIGHLIGHTS)


CLASS 4A
#8 Beeville eliminates Columbia 2-1

Game 1: Columbia 3, Beeville 2 
Game 2: Beeville 2, Columbia 1 
Game 3: Beeville 2, Columbia 
Lady Trojans face #6 Rio Hondo in Region Final

CLASS 3A
Jourdanton sweeps Bishop 2-0

Game 1: Jourdanton 15, Bishop 4
Game 2: Jourdanton 4, Bishop 3

#5 Santa Gertrudis Academy sweeps #6 Hallettsville 2-0
Game 1: SGA 8, Hallettsville 2 
Game 2: #5 SGA 10, #6 Hallettsville 2
Lady Lions face Jourdanton in Region Final

CLASS 2A
#1 Shiner eliminates #2 Riviera 2-0

Game 1: Shiner 11, Riviera 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #1 Shiner 15, #2 Riviera 4




REGION QUARTERFINALS

CLASS 5A
#4 Carroll sweeps Mercedes 2-0

Game 1: #4 Carroll 4, Mercedes 0
Game 2: #4 Carroll 2, Mercedes 1 (HIGHLIGHTS)

Tigers face Dripping Springs in Region Semifinals

Tuloso-Midway leads Brownsville Veterans Memorial 1-0
Game 1: Tuloso-Midway 6, Brownsville Vets 0 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Tuloso-Midway 4, Brownsville Veterans Memorial 1

Cherokees face Port Lavaca in Region Semifinals

CLASS 4A
Orange Grove eliminated by #8 Rio Hondo 2-1

Game 1: Orange Grove 2, Rio Hondo 1 (F/8)

Game 2: #8 Rio Hondo 11, Orange Grove 2
Game 3: #8 Rio Hondo 10, Orange Grove 4

#8 Beeville sweeps Ingleside 2-0
Game 1: #8 Beeville 8, Ingleside 1
Game 2: #8 Beeville 8, Ingleside 5

Lady Trojans face Columbia in Region Semifinals


CLASS 3A
Bishop sweeps #18 San Diego 2-0

Game 1: Bishop 2, #18 San Diego 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Bishop 10, #18 San Diego 1
Lady Badgers face Jourdanton in Region Semifinals



#5 Santa Gertrudis leads Lyford 1-0

Game 1: #5 Santa Gertrudis Academy 7, Lyford 0
Game 2: #5 Santa Gertrudis 6, Lyford 2

Lady Lions face Boling/Halletsville in Region Semifinals

CLASS 2A
#2 Riviera sweeps Three Rivers 2-0

Game 1: #2 Riviera 20, Three Rivers 2 - 5 innings
Game 2: #2 Riviera 14, Three Rivers 4 - 6 innings (HIGHLIGHTS)

Lady Seahawks face Shiner In Region Semifinals

Port Aransas swept by Harper 2-0
Game 1: TBA
Game 2: TBA



AREA ROUND
CLASS 5A
#4 Carroll sweeps Edcouch Elsa 2-0
Game 1: #4 Carroll 17, Edcouch Elsa 0
Game 2: #4 Carroll 10, Edcouch Elsa 0 (HIGHLIGHTS)
Tigers face Mercedes winner in Region Quarterfinals

Tuloso-Midway sweeps by Sharyland Pioneer 2-0
Game 1: Tuloso-Midway 3, Sharyland Pioneer 1
Game 2: Tuloso-Midway 5, Sharyland Pioneer 2
Cherokees face Brownsville Veterans Memorial in Region Quarterfinals

King eliminated by Mercedes 2-1
Game 1: King 8, Mercedes 3 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Mercedes 7, King 1 (HIGHLIGHTS)
Game 3: Mercedes 14, King 6
Tigers face #4 Carroll in Region Quarterfinals

CLASS 4A
Orange Grove sweeps Cuero 2-0
Game 1: Orange Grove 2, Cuero 0 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Orange Grove 4, Cuero 2
Lady Bulldogs face #8 Rio Hondo in Region Quarterfinals

Ingleside eliminates #10 Pearsall 2-1
Game 1: #10 Pearsall 4, Ingleside 2 
Game 2: Ingleside 5, #10 Pearsall 4
Game 3: Ingleside 6, #10 Pearsall 3
Mustangs face #8 Beeville in Region Quarterfinals

#8 Beeville vs. Zapata
One Game Playoff: #8 Beeville 2, Zapata 0
Lady Trojans face Ingleside in Region Quarterfinals

CLASS 3A
#18 San Diego sweeps #24 Banquete 2-0

Game 1: #18 San Diego 3, Banquete 2 (HIGHLIGHTS)
Game 2: #18 San Diego 18, #24 Banquete 7 
Lady Vaqueros face Bishop winner in Region Quarterfinals

#5 Santa Gertrudis Academy eliminates Mathis
One Game Playoff: #5 Santa Gertrudis Academy 10, Mathis 0 (6 innings)
Lady Lions face Lyford in Region Quarterfinals

Bishop eliminates Odem 2-1
Game 1: Odem 2, Bishop 0
Game 2: Bishop 7, Odem 6
Game 3: Bishop 7, Odem 6 (9 innings)
Lady Badgers face #18 San Diego in Region Quarterfinals

CLASS 2A
#2 Riviera sweeps Center Point 2-0

Game 1: #2 Riviera 11, Center Point 1
Game 2: #2 Riviera 9, Center Point 4
Seahawks face Three Rivers winner in Region Quarterfinals

Port Aransas sweeps Falls City 2-0
Game 1: Port Aransas 15, Falls City 8
Game 2 : Port Aransas 12, Falls City 8
Lady Marlins face Harper winner in Region Quarterfinals

Freer eliminated by Harper
One Game Playoff: Harper 5, Freer 3

Three Rivers eliminates with Sabinal 2-1
Game 1: Sabinal 3, Three Rivers 0
Game 2: Three Rivers 6, Sabinal 2 
Game 3: Three Rivers 9, Sabinal 5
Lady Bulldogs face #2 Riviera in Region Quarterfinals


TAPPS 5A DIVISION II Region Final
Incarnate Word 2, SA Holy Cross 12

John Paul II 14, SA Christian 0 (HIGHLIGHTS)
*Lady Centurions advance to State Tournament


BI-DISTRICT
CLASS 5A

#4 Carroll sweeps SA McCollum

Game 1: #4 Carroll 9, SA McCollum 0 
Game 2: #4 Carroll 12, SA McCollum 2 (HIGHLIGHTS)

Lady Tigers advance to play Edcouch-Elsa in the Area Round

Tuloso-Midway sweeps Floresville
Game 1: Tuloso-Midway 6, Floresville 2
Game 2: Tuloso-Midway 13, Floresville 1 
Cherokees advance to play Sharyland Pioneer in the Area Round

 

Flour Bluff swept by Eagle Pass Winn 2-0
Game 1: Eagle Pass Winn 6, Flour Bluff 1
Game 2: Eagle Pass Winn 12, Flour Bluff 9


King eliminates Uvalde 2-1
Game 1: King 10, Uvalde 6 
Game 2: Uvalde 5, King 3
Game 3: King 8, Uvalde 5 
Lady Mustangs to play Mercedes in the Area Round


CLASS 4A
Orange Grove sweeps Raymondville 2-0

Game 1: Orange Grove 3, Raymondville 1 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Orange Grove def. Raymondville

Lady Bulldogs to play Cuero in Area Round

Ingleside sweeps Hidalgo 2-0
Game 1: Ingleside 9, Hidalgo 3
Game 2: Ingleside 4, Hidalgo 2 

Lady Mustangs to play Pleasanton in Area Round

#8 Rio Hondo eliminates Rockport-Fulton
One-Game Playoff: #8 Rio Hondo 12, Rockport-Fulton 5 


Zapata eliminates Sinton
One-Game Playoff: Zapata 8, Sinton 4

#8 Beeville sweeps Carrizo Springs 2-0
Game 1: #8 Beeville 15, Carrizo Springs 0
Game 2: #8 Beeville 13, Carrizo Springs 0

Lady Trojans to play Zapata in Area Round

CLASS 3A
#18 San Diego eliminates Bloomington

Game 1: #18 San Deigo 12, Bloomington 1 
Game 2: #18 San Diego 10, Bloomington 0
Lady Vaqueros to play #24 Banquete in Area Round

One Game Playoff: #5 Santa Gertrudis Academy 13, Edinburg IDEA Quest 1 (5 innings)
Lady Lions advance to face Mathis in the Area Round.

One Game Playoff: Mathis 7, George West 6
Lady Pirates advance to face #5 Santa Gertrudis Academy in the Area Round.

London swept by Lyford 2-0
Game 1: Lyford 8, London 2
Game 2: Lyford 6, London 1 

#24 Banquete vs. Monte Alto
Game 1: #24 Banquete 10, Monte Alto 1
Game 2: #24 Banquete 7, Monte Alto 0 
Lady Bulldogs to play #18 San Diego in Area Round

Odem eliminates Dilley 
One-Game Playoff: Odem 4, Dilley 2
Lady Owls to play Bishop in the Area Round


CLASS 2A
One-Game Playoff: #2 Riviera 12, Woodsboro 1 (5 innings)
Lady Seahawks advance to play Center Point in the Area Round

One-Game Playoff: Port Aransas 11, Ben Bolt 1
Lady Marlins advance to play Falls City in the Area Round

TAPPS 5A DIVISION II
One-Game Playoff: Incarnate Word Academy 5, Houston Lutheran South 4
Lady Angels to play in Area Round

John Paul II vs. SA Christian
One-Game Playoff: Tues. 7pm @ Beeville

© 2017 KIII-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
TRENDING VIDEOS