H.S. Football Playoffs: Scores, Schedules and Highlights

[image]

Here is the area/bi-district playoff schedule of the high school football playoffs:

CLASS 5A:

Bi-District

Division II:

S.A. Brandeis 23, Carroll 7 (Blitz Bi-District: Part II)

 

CLASS 4A:

Regional Round:

Division II:

Alamo Heights 31, (9) Calallen 13 (Calallen Falls to Alamo Heights)


Area Round:

Division II:

(9) Calallen 42, Alice 0 (Blitz Area Playoffs: Part I)
*'Cats will face Alamo Heights in Regional round

Port Lavaca-Calhoun 27, Flour Bluff 21 (Hornets' Late Rally Falls Short)


Bi-District Round:

Division I:

Rio Grande City 48, Ray 40

S.A. Harlandale 37, Gregory-Portland 35 (Blitz Bi-District: Part I)


Division II:

(9) Calallen 49, Medina Valley 6 (Blitz Bi-District: Part I)
*'Cats will face Alice in area round

Flour Bluff 63, Mercedes 21 (Blitz Bi-District: Part I)
*Hornets will face Port Lavaca-Calhoun in area round

Alice 28, Edcouch-Elsa 27 (OT) (Blitz Bi-District: Part I)
*Coyotes will face (9) Calallen in area round

 

CLASS 3A

State Semifinals

Division II:

(6) Fairfield 56, Sinton 13 (Pirates Eliminated in Semis)


State Quarterfinals:

Division II:

Sinton 27, La Vernia 14 (Sinton Advances to State Semis)
*Pirates will face (6) Fairfield in the State Semifinals


Regional Round: 

Division I:

Gonzales 56, Rockport-Fulton 7 (Rockport Rocked By Gonzales)

La Grange 61, Ingleside 24 (Ingleside Goes Down Big to La Grange)


Division II:

Sinton 26, Cuero 19 (Sinton Comes Back on Cuero)
*Pirates will face La Vernia in the State Quarterfinals


Area Round:

Division I:

Rockport-Fulton 14, Kingsville 6 (Blitz Area Playoffs: Part II)
*Pirates will face Gonzales in regional round

Ingleside 26, La Grulla 20 (Blitz Area Playoffs: Part II)
*Mustangs will face La Grange in regional round 


Division II
:

Sinton 27, Zapata 0 (Pirates Zip Past Zapata)
*Pirates will face Cuero in regional round

(8) Port Isabel 40, Orange Grove 7 (Bulldogs Eliminated By Tarpons)


Bi-District Round:

Division I:

Kingsville 45, Hidalgo 8 (Blitz Bi-District: Part II)
*Brahmas will face Rockport-Fulton in area round

Ingleside 55, Devine 18 (Blitz Bi-District: Part II)
*Mustangs will face La Grulla in area round

Rockport-Fulton 42, Hondo 13
*Pirates will face Kingsville in area round


Division II:

Orange Grove 57, Pearsall 13 (Blitz Bi-District: Part III)
*Bulldogs will face (8) Port Isabel in area round

Sinton 42, Lytle 14
*Pirates will face Zapata in area round

  

CLASS 2A:

State Championship:

Division II:

(5) Cisco 56, (9) Refugio 36 (FULL RECAP: Bobcats Fall in Title Game)
*Cisco wins 2A-II State Championship

State Semifinals:

Division II:

(9) Refugio 69, Waskom 33 (Bobcats Headed Back to State)


State Quarterfinals
:

Division II:

(9) Refugio 40, (1) East Bernard 34 (Bobcats Avenge '12 Loss to Brahmas)

 
Regional Round
:

Division II:

(9) Refugio 73, Rogers 72 - OT (Refugio Wins Classic - Postgame)
*Bobcats will face (1) East Bernard in the State Quarterfinals


Area Round:

Division I:

(8) Cameron Yoe 36, Aransas Pass 18 (Blitz Area Playoffs: Part III)

Division II:

(9) Refugio 42, Danbury 13 (Blitz Area Playoffs: Part III)
*Bobcats will face Rogers in regional round


Bi-District Round
:

Division I
 
Aransas Pass 43, Luling 40 (Panthers win first playoff game in 11 years)
Panthers will face (8) Cameron Yoe in area round

Marion 50,
Mathis 22 

Jourdanton 25, Odem 7 (Blitz Bi-District: Part III)


Division II

Refugio 82, Nixon-Smiley 26 (Blitz Bi-District: Part III)
*Bobcats will face Danbury in area round

Stockdale 53, Taft 30

Poth 34, Hebbronville 12

Dilley 40, Banquete 20

 

CLASS 1A:

Bi-District Round:

Division I:

Kenedy 60, Ben Bolt-Palito Blanco 12 (Blitz Bi-District: Part III)


Division II:

Bartlett 48, Woodsboro 28

 


© Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KIII