H.S. Boys' Basketball Playoffs: Scores, Schedule and Highlights - KiiiTV.com South Texas, Corpus Christi, Coastal Bend

H.S. Boys' Basketball Playoffs: Scores, Schedule and Highlights

Posted: Updated:

Here are the scores, schedules and highlights for the boys' basketball playoffs:

Class 5A

Bi-District Round

S.A. Stevens 61, Carroll 51


Class 4A

Region Semifinals

(11) Schertz Clemens 75, Flour Bluff 50 (HIGHLIGHTS)


Buda Hays 71, Miller 56 (HIGHLIGHTS)

Region Quarterfinals

Flour Bluff 56, Moody 47 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to the region semis to face (11) Schertz Clemens


Miller 67, Laredo Martin 47 (HIGHLIGHTS)
*Buccaneers advance to the region semis to face Buda Hays

Area Round

Flour Bluff 76, S.A. Harlandale 67
*Hornets advance to the region qtrs. to face Moody


Miller 60, Calallen 52 (HIGHLIGHTS)
*Buccaneers advance to the region qtrs. to face Laredo MArtin


Moody 59, Victoria West 52 (HIGHLIGHTS)
*Trojans advance to the region qtrs. to face Flour Bluff

Bi-District Round

Flour Bluff 53, Edcouch-Elsa 39 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to the area round to face S.A. Harlandale


Calallen 70, S.A. Memorial 58
*'Cats advance to the area round to face Miller


Miller 63, Rio Grande City 56 (HIGHLIGHTS)
*Bucs advance to the area round to face Calallen


Moody 51
, Roma 39 (HIGHLIGHTS)
*Trojans advance to the area round to face Victoria West


Floresville 64, Gregory-Portland 42


Class 3A

Region Final

(6) S.A. Sam Houston 72, West Oso 46 (HIGHLIGHTS)

Region Semifinals

West Oso 57, (23) Wharton 51 (HIGHLIGHTS)
*Bears advance to the region final to face (6) S.A. Sam Houston

 
Region Quarterfinals

West Oso 61, Orange Grove 45 (HIGHLIGHTS)
*Bears advance to the region semis to face (23) Wharton

Area Round

West Oso 87, Zapata 66
*Bears advance to the region qtrs. to face Orange Grove


Crystal City 50, Kingsville 35


Orange Grove 57, La Feria 42
*Bulldogs advance to the region qtrs. to face West Oso

Bi-District Round

West Oso 85, Carrizo Springs 67
*Bears advance to the area round to face Zapata


Devine 67,
Sinton 58


Kingsville 58, Progreso 35
*Brahmas advance to the area round to face Crystal City


Orange Grove 55, Hondo 45
*Bulldogs advance to the area round to face La Feria


Crystal City 49, Robstown 44


Class 2A

State Semifinals

(4) Ponder 51, (10) Aransas Pass 47 (HIGHLIGHTS)

Region Final

(10) Aransas Pass 66, Hallettsville 43 (HIGHLIGHTS)
*Panthers advance to the state semis to face TBA


Region Semifinals

(10) Aransas Pass 48, (20) East Bernard 46 (HIGHLIGHTS)
*Panthers advance to the region final to face Hallettsville

Region Quarterfinals

(10) Aransas Pass 72, Santa Rosa 49 (HIGHLIGHTS)
*Panthers advance to the region semis to face the (20) East Bernard

Area Round

(10) Aransas Pass 81, Bishop 52 (HIGHLIGHTS)
*Panthers advance to region qtrs. to face Santa Rosa


S.A. Cole 55, Falfurrias 50


Goliad 79, Taft 59

Bi-District Round

(10) Aransas Pass 109, Cotulla 50
*Panthers advance to the area round to face Bishop

 
Falfurrias 44, Odem 25
*Jerseys advance to the area round to face S.A. Cole


Bishop 67, Banquete 65
*Badgers advance to the area round to face (11) Aransas Pass


Taft 72, Santa Gertrudis Academy 53
*Greyhounds advance to the area round to face Goliad


Santa Rosa 60, George West 50


Class 1A

Region Semifinals

(1) Mumford 77, (19) Port Aransas 37

Region Quarterfinals

(19) Port Aransas 60, Weimar 50 (HIGHLIGHTS)
*Marlins advance to the region semis to face (1) Mumford

Area Round

(19) Port Aransas 53, Falls City 23
*Marlins will face Weimar in the region qtrs.

Santa Maria 69, Three Rivers 43

Bi-District Round

Division I

Lasara 61, Woodsboro 60 (HIGHLIGHTS)


La Villa 55, Premont 53


Three Rivers 56, Shiner 47
*Bulldogs advance to the area round to face Santa Maria


Bye: (19) Port Aransas

 

TAPPS

Area Round

Dallas Bishop Dunne 68, John Paul II 44