Here are the highlights, scores and schedules for the high school girls basketball playoffs:

TAPPS STATE CHAMPIONSHIP

CLASS 5A

#4 Incarnate Word Academy 31, #6 Tyler Grace Community Christian 37

TAPPS STATE SEMIFINAL

CLASS 5A

#4 Incarnate Word Academy 55, #5 Houston Second Baptist 51 (HIGHLIGHTS)

*The Lady Angels advance to the State Championship game to face Tyler Grace Community Christian

REGION FINAL

CLASS 5A

#16 Flour Bluff 40, #23 Kerrville Tivy 58 (HIGHLIGHTS)

CLASS 3A

#14 Odem 26, #18 Vanderbilt Industrial 28 (HIGHLIGHTS)

REGION SEMIFINALS

CLASS 5A

#16 Flour Bluff 51, Marble Falls 45 (HIGHLIGHTS)

*Lady Hornets advance to the region final to face #23 Kerrville Tivy

#17 Veterans Memorial 34, #23 Kerrville Tivy 48 (HIGHLIGHTS)

CLASS 4A

#25 West Oso 40, #7 S.A. Veterans Memorial 59 (HIGHLIGHTS)

Aransas Pass 38, Wharton 49

CLASS 3A

#14 Odem 51, Lago Vista 29

*Lady Owls advance to the region final to face #18 Vanderbilt Industrial

George West 25, #18 Vanderbilt Industrial 42

CLASS 2A

Freer 40, #15 San Saba 69

TAPPS 5A

#4 Incarnate Word Academy 54, #1 S.A. Christian 49

*Lady Angels advance to the state semifinal to face #5 Houston Second Baptist

REGION QUARTERFINALS

CLASS 5A

#16 Flour Bluff 58, Tuloso-Midway 33 (HIGHLIGHTS)

*The Lady Hornets advance to the Region Tournament to face Marble Falls

#17 Veterans Memorial 65, Laredo Nixon 51

*Lady Eagles advance to the Region Tournament to face Kerrville Tivy

CLASS 4A

#25 West Oso 58, Hidalgo 54

*The Lady Bears advance to the Region Tournament to face SA Veterans Memorial

Aransas Pass 47, Beeville Jones 46(HIGHLIGHTS)

*The Lady Panthers advance to the Region Semifinals to face Wharton/Columbus

CLASS 3A

#14 Odem 44, #25 San Diego 40

*The Lady Owls advance to the Regional Semis to face Lago Vista

George West 51, Skidmore-Tynan 48

*The Lady Longhorns advance to the Regional Semis to face Industrial

CLASS 2A

Port Aransas 20, Freer 40

*The Lady Buckaroos are on to the Regional Semis to face San Saba

Woodsboro 14, Falls City 61

AREA ROUND

CLASS 5A

#16 Flour Bluff 58, Mission Veterans Memorial 25 (HIGHLIGHTS)

*Lady Hornets advance to the region quarters to face Tuloso-Midway

Ray 47, Laredo Nixon 48

#17 Veterans Memorial 73, Brownsville Veterans Memorial 36 (HIGHLIGHTS)

*Lady Eagles advance to the region quarters to face Laredo Nixon

Tuloso-Midway 47, Rio Grande City 33

*Cherokees advance to the region quarters to face #16 Flour Bluff

CLASS 4A

#25 West Oso 46, Cuero 36

*Lady Bears advance to the region quarters to face Hidalgo

Orange Grove 44, Beeville Jones 52 (HIGHLIGHTS)

*Lady Trojans advance to the region quarters to face Aransas Pass

Aransas Pass 36, Pleasanton 31

*Lady Panthers advance to the region quarters to face Beeville Jones

CLASS 3A

#14 Odem 64, Santa Rosa 26

*Lady Owls advance to the region quarters to face #25 San Diego

#25 San Diego 47, Bishop 34

*Lady Vaqueros advance to the region quarters to face #14 Odem

George West 54, Santa Gertrudis Academy 35 (HIGHLIGHTS)

*Lady Longhorns advance to the region quarters to face Skidmore-Tynan

Skidmore-Tynan 48, Lyford 27

*Lady Bobcats advance to the region quarters to face George West

CLASS 2A

Woodsboro 59, Agua Dulce 45 (HIGHLIGHTS)

*Lady Eagles advance to the region quarters face Falls City

Freer 49, Refugio 30 (HIGHLIGHTS)

*Lady Buckaroos advance to the region quarters face Port Aransas

Port Aransas 41, Santa Maria 40

*Lady Marlins advance to the region quarters face Freer

Three Rivers 29, Falls City 65

BI-DISTRICT ROUND

CLASS 5A

#16 Flour Bluff 55, Eagle Pass Winn 20

*Lady Hornets advance to the area round to face Mission Veterans Memorial

Ray 47, S.A. McCollum 39

*Lady Texans advance to the area round to face Laredo Nixon

#17 Veterans Memorial 60, S.A. Harlandale 51

*Lady Eagles advance to the area round to face Brownsville Vets

Tuloso-Midway 40, S.A. Southside 35

*Cherokees advance to the area round to face Rio Grande City

CLASS 4A

#25 West Oso 64, La Grulla 28 (HIGHLIGHTS)

*Lady Bears advance to the area round to face Cuero

Orange Grove 49, La Feria 30 (HIGHLIGHTS)

*Lady Bulldogs advance to the area round to face Beeville Jones

Beeville Jones 61, Crystal City 40

*Lady Trojans advance to the area round to face Orange Grove

Aransas Pass 61, Rio Hondo 53 (HIGHLIGHTS)

*Lady Panthers advance to the area round to face Pleasanton

Rockport-Fulton 34, Hidalgo 50

CLASS 3A

#14 Odem 82, Dilley 34

*Owls advance to the area round to face Santa Rosa

George West 49, Mathis 36 (HIGHLIGHTS)

*Longhorns advance to the area round to face Santa Gertrudis

#25 San Diego 51, Taft 36

*Lady Vaqueros advance to the area round to face Bishop

Bishop 60, Brownsville IDEA Frontier 21

*Lady Badgers advance to the area round to face San Diego

London 32, Lyford 37

Skidmore-Tynan 60, Cotulla 30

*Lady Bobcats advance to the area round to face Lyford

Banquete 53, Santa Rosa 54

Santa Gertrudis Academy 57, Edinburg 36

*Lions advance to the area round to face George West

CLASS 2A

Refugio 35, Sabinal 33

*Lady Bobats advance to the area round to face Freer

Agua Dulce 47, San Isidro 37

*Lady Longhorns advance to the area round to face Woodsboro

Woodsboro 57, La Pryor 37

*Lady Eagles advance to the area round to face Agua Dulce

Port Aransas 28, S.A. Stacey 21

*Lady Marlins advance to the area round to face Santa Maria

Ben Bolt-Palito Blanco 33, Santa Maria 62

Freer 81, San Perlita 34

*Buckaroos advance to the area round to face Refugio

Three Rivers 61, La Villa 23

*Lady Bulldogs advance to the area round to face Falls City