x
Breaking News
More () »

H.S. Softball Playoffs: Schedule and Highlights

Check to see where the Coastal Bend softball teams will be playing in the postseason.

CORPUS CHRISTI, Texas — The Texas high school softball playoffs start this week. Below are the listings for the Coastal Bend teams:

REGION FINALS:
CLASS 5A:
#9 Flour Bluff vs. #4 Georgetown:
1-Game Playoff: Fri. 7 PM @ Jourdanton

CLASS 3A:
#3 Bishop vs. #2 Hallettsville (Best 2-of-3 Series):

Game 1: Wed. 7 PM @ Sinton
Game 2: Thurs. 5 PM @ Sinton
Game 3: 30 min. after G2 (if nec.)

Credit: KIII

REGION SEMIFINALS:
CLASS 5A:

#22 Flour Bluff eliminates S.A. McCollum:
1-Game Playoff: McCollum 3, Flour Bluff 5 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to the region final to face #4 Georgetown

CLASS 4A:
West Columbia eliminates #5 Calallen 2-1:
Game 1: West Columbia 1, Calallen 2
Game 2: Calallen 1, West Columbia 6
Game 3: Calallen 2, West Columbia 9

Sweeny eliminates #16 Tuloso-Midway 2-0:
Game 1: Tuloso-Midway 4, Sweeny 7
Game 2: Sweeny 7, Tuloso-Midway 5

CLASS 3A:
#3 Bishop eliminates Columbus 2-0:
Game 1: Bishop 4, Columbus 3
Game 2: Columbus 1, Bishop 11 (5 innings)
*Badgers advance to the region final to face #2 Hallettsville/#10 Lyford

A third-round rematch between #3 Bishop and #7 Mathis softball that has been building all year. Winner on to the region semifinal. Highlights tonight on KIII 3 News! Sports Blitz - KIII 3 News #3SportsBlitz

Posted by Chris Thomasson at KIII 3News on Friday, May 13, 2022

REGION QUARTERFINALS:
CLASS 5A:
#22 Flour Bluff eliminates Brownsville Vets:
1-Game Playoff: Brownsville Vets 1, Flour Bluff 10 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to the region semis to face S.A. McCollum

CLASS 4A:
#5 Calallen eliminates Hondo 2-0:
Game 1: Calallen 12, Hondo 1 (5 innings)
Game 2: Hondo 0, Calallen 11 (6 innings)
*Wildcats advance to the region semis to face Columbia

Sweeny eliminates Sinton 2-1:
Game 1: Sweeny 0, Sinton 2
Game 2: Sinton 2, Sweeny 4
Game 3: Sweeny 1, Sinton 0

#16 Tuloso-Midway eliminates Alice 2-0:
Game 1: Tuloso-Midway 15, Alice 4 (6 innings - HIGHLIGHTS)
Game 2: Alice 0, Tuloso-Midway 9
*Cherokees advance to the region semis to face Sweeny

CLASS 3A:
#3 Bishop eliminates #7 Mathis:
1-Game Playoff: Mathis 0, Bishop 10 (6 innings - HIGHLIGHTS)
*Badgers advance to the region semis to face Columbus

Lyford eliminates Lyford:
1-Game Playoff: Lyford 10, London 0 (5 innings)

TAPPS AREA:
Houston Second Baptist eliminates Incarnate Word Academy:
1-Game Playoff: Second Baptist 11, IWA 3 (HIGHLIGHTS)

Got some TAPPS softball playoffs today as Incarnate Word Academy hosts defending state champ Houston Second Baptist in a one-gamer. Sports Blitz - KIII 3 News #3SportsBlitz KIII 3 News

Posted by Chris Thomasson at KIII 3News on Wednesday, May 11, 2022

AREA ROUND:
CLASS 5A:

#22 Flour Bluff eliminates Weslaco East:

1-Game Playoff: Flour Bluff 13, Weslaco East 1 (HIGHLIGHTS)
*Hornets advance to the region qtrs. to face Rio Grande City/Brownsville Vets

Mercedes eliminates #23 Veterans Memorial:
1-Game Playoff: Mercedes 11, Veterans Memorial 8

CLASS 4A:
Calallen eliminates Pearsall 2-0:
Game 1: Calallen 11, Pearsall 1 (5 innings)
Game 2: Pearsall 3, Calallen 15 (6 innings - HIGHLIGHTS)
*Wildcats advance to the region qtrs. to face La Feria/Hondo

#20 Sinton eliminates La Vernia 2-0:
Game 1: Sinton 2, La Vernia 0
Game 2: La Vernia 1, Sinton 6
*Pirates advance to the region qtrs. to face Sweeny/Fredericksburg

#16 Tuloso-Midway eliminates Carrizo Springs 2-0:
Game 1: Carrizo Springs 4, Tuloso-Midway 5
Game 2: Tuloso-Midway 22, Carrizo Springs 14 (8 innings)
*Cherokees advance to the region qtrs. to face Alice

Alice eliminates Devine:
1-Game Playoff: Devine 2, Alice 4
*Coyotes advance to the region qtrs. to face #16 Tuloso-Midway

CLASS 3A:
#1 Mathis eliminates Monte Alto:

1-Game Playoff: Monte Alto 0, Mathis 21 (5 innings)
*Pirates advance to the region quarterfinal to face #5 Bishop

#5 Bishop eliminates Edinburg IDEA Quest:
1-Game Playoff: IDEA Quest 0, Bishop 24 (5 innings)
*Badgers advance to the region quarterfinal to face #1 Mathis

Lyford eliminates Santa Gertrudis Academy 2-0:
Game 1: Santa Gertrudis Academy 1, Lyford 5
Game 2: Lyford 14, Santa Gertrudis Academy 2

London eliminates Santa Rosa 2-0:
Game 1: London 23, Santa Rosa 2
Game 2: Santa Rosa 2, London 17
*Pirates advance to the region qtrs. to face Lyford

CLASS 2A:
#10 Weimar eliminates #22 Riviera Kaufer:
1-Game Playoff: Riviera Kaufer 2, Weimar 12 (5 innings)

Flatonia eliminates Freer 2-0:
Game 1: Flatonia 14, Freer 4
Game 2: Freer 1, Flatonia 17

#4 Ganado eliminates Three Rivers:
1-Game Playoff: Ganado 15, Three Rivers 0

BI-DISTRICT ROUND:
CLASS 5A:

#22 Flour Bluff eliminates Roma 2-0:
Game 1: Flour Bluff 10, Roma 0
Game 2: Roma 0, Flour Bluff 10
*Hornets advance to the area round to face Weslaco East

#23 Veterans Memorial eliminates La Joya Palmview 2-0:
Game 1: La Joya Palmview 0, Veterans Memorial 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Veterans Memorial 21, La Joya Palmview 6
*Eagles advance to the area round to face Mercedes

Rio Grande City eliminates Carroll:
1-Game Playoff: Carroll 5, Rio Grande City 7 (HIGHLIGHTS)

CLASS 4A:
Calallen eliminates Hidalgo:
1-Game Playoff: Hidalgo 0, Calallen 24 (HIGHLIGHTS)
*Wildcats advance to the area round to face Pearsall

#20 Sinton eliminates Brazosport 2-0:
Game 1: Sinton 13, Brazosport 2
Game 2: Brazosport 1, Sinton 4
*Pirates advance to the area round to face La Vernia/Canyon Lake

West Columbia leads #9 Rockport-Fulton 1-0:
Game 1: Rockport-Fulton 1, West Columbia 5
Game 2: West Columbia 4, Rockport-Fulton 0

#16 Tuloso-Midway eliminates Raymondville:
1-Game Playoff: Raymondville 4, Tuloso-Midway 11 (HIGHLIGHTS)
*Cherokees advance to the area round to face Carrizo Springs

Alice eliminates Port Isabel:
1-Game Playoff: Port Isabel 0, Alice 15 (HIGHLIGHTS)
*Coyotes advance to the area round to face Devine

#25 Sweeny eliminates Ingleside 2-0:
Game 1: Ingleside 0, Sweeny 8
Game 2: Sweeny 8, Ingleside 6

CLASS 3A:
#1 Mathis eliminates San Diego tied 2-1:
Game 1: Mathis 6, San Diego 0
Game 2: San Diego 5, Mathis 4 (HIGHLIGHTS)
Game 3: San Diego 1, Mathis 11 (HIGHLIGHTS)
*Pirates advance to the area round to face Monte Alto

#5 Bishop leads Aransas Pass 1-0:
Game 1: Bishop 17, Aransas Pass 2
Game 2: Aransas Pass 0, Bishop 16
*Badgers advance to the area round to face Edinburg IDEA Quest

Santa Gertrudis Academy eliminates Odem
1-Game Playoff: SGA 10, Odem 1 (HIGHLIGHTS)
*Lions advance to the area round to face Lyford

London eliminates Orange Grove 2-0:
Game 1: London 20, Orange Grove 6 (HIGHLIGHTS)
Game 2: Orange Grove 0, London 10
*Pirates advance to the area round to face Santa Rosa 

CLASS 2A:
Flatonia eliminates #20 Refugio 2-0:

Game 1: Refugio 2, Flatonia 6
Game 2: Flatonia 15, Refugio 2

#22 Riviera Kaufer eliminates La Pryor:
1-Game Playoff: Riviera Kaufer 26, La Pryor 5
*Seahawks advance to the area round to face #10 Weimar

Freer eliminates Sabinal 2-1:
Game 1: Freer 32, Sabinal 6
Game 2: Sabinal 17, Freer 6
Game 3: Freer 17, Sabinal 1
*Buckaroos advance to the area round to face Flatonia

Three Rivers eliminates La Villa 2-0:
Game 1: La Villa 4, Three Rivers 6
Game 2: Three Rivers 12, La Villa 6
*Bulldogs advance to the area round #4 Ganado

#24 Charlotte eliminates Ben Bolt-Palito Blanco 2-0:
Game 1: Charlotte 15, Ben Bolt-Palito Blanco 0
Game 2: Ben Bolt-Palito Blanco 2, Charlotte 15

CLASS 1A
Benavides and Leakey tied 1-1:
Game 1: Benavides 12, Leakey 7
Game 2: Leakey 13, Benavides 2
Game 3: Sat. 7 PM @ D'Hanis

I’ve got a couple of one-game playoffs tonight in the softball postseason. The first: Tuloso-Midway hosting Raymondville in 4A action. #3SportsBlitz Sports Blitz - KIII 3 News KIII 3 News

Posted by Chris Thomasson at KIII 3News on Thursday, April 28, 2022

Next stop is over in Robstown where Santa Gertrudis and Odem softball are also facing off in a winner-take-all. SGA up 2-1 in the 4th. @kiii3sports #3SportsBlitz @kiii3news

Posted by Chris Thomasson at KIII 3News on Thursday, April 28, 2022

TIEBREAKERS:

*26-4A 1st place game: Rockport-Fulton 1, Sinton 2 (HIGHLIGHTS

*29-3A 4th place game: Aransas Pass 12Goliad 3

*26-4A 4th place game: Ingleside 9Miller 8 (HIGHLIGHTS)

*29-3A 2nd place game: Odem 13, Orange Grove 15

*31-2A 2nd-4th place tiebreaker tournament:
*Three Rivers 20, La Pryor 2 (loser 4th place)
*Sabinal 14, Three Rivers 9 (2nd/3rd place game)

It’s the second state-ranked softball matchup between Rockport-Fulton and Sinton in under a week. This “Battle of the...

Posted by Chris Thomasson at KIII 3News on Tuesday, April 26, 2022
Posted by Sports Blitz - KIII 3 News on Monday, April 25, 2022